Latest News

News

NAMES OF LOCAL GOVERNMENT SECRETARIES/SUPERVISORY COUNCILORS



ILORIN WEST LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Alhaji Jimoh Ayinde Funsho Secretary Warah/Osin/Egbejila
2. Alhaji Suleiman Mahmud Supervisory Councilor Magajingeri
3. Alhaji Suleiman Kongbari Supervisory Councilor Ojuekun/Sarumi
4. Alhaji Salman Olaitan Mumeen Supervisory Councilor Ajikobi
5. Alhaji Shehu Suleiman Supervisory Councilor Ubandawaki

ASA LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Dr. Lawal Abdulmumin Abubakar Secretary Agbona/Elebue/Fata
2. Salman Ayinde Mumeen Supervisory Councilor Okeweru/Yowere II
3. Hon. Jagun Sani Abdulwahab Supervisory Councilor Gambari Ayekale
4. Alhaji Ahmmed Afis Supervisory Councilor Afon
5. Alhaji Wahab Akande Supervisory Councilor Okeso

BARUTEN LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Umar Adamu Alhaji Secretary Ilesha
2. Razak Ibrahim Supervisory Councilor Yashikira
3. Salihu Alfa Zakari Supervisory Councilor Kenu/Taberu
4. Al-Hassan Beno Supervisory Councilor Bwenu/Kiyoru
5. Abubakar Salihu Gambo Supervisory Councilor Ilesha

EKITI LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Anjorin Elizabeth (Mrs.) Secretary Opin
2. Barr. Akinlolu Aina Ore Supervisory Councilor Eruku
3. Bamigboye Olayinka Isreal Supervisory Councilor Obbo Aiyegunle I
4. Tunde Adeyemi Supervisory Councilor Isapa
5. Hon. Ogunleye Depo Supervisory Councilor Oke-Opin/Tan

EDU LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Aliyu Ahmed Abullahi Secretary
2. Gomina Ndache Supervisory Councilor Isaragi I
3. Abubakar Mankede Supervisory Councilor Laf II
4. Saba Kpotun Mohammed Supervisory Councilor Shonga I
5. Mrs. Shaba A. Mariam Supervisory Councilor Isaragi III

IREPODUN LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Hon. (Prince) Agboola Olayemi Secretary Ajasse II
2. Ganiyu Ibrahim Supervisory Councilor Oro I
3. Mrs. R.T Adebisi Supervisory Councilor Oro II
4. Kunle Afolayan Supervisory Councilor Omu-Aran III
5. Femi Adeniyi Supervisory Councilor Arandun

IFELODUN LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Abdulrahaman Adeyemi Muhammed Secretary Share II
2. Mr. Nurudeen Muhammed Supervisory Councilor Agunjin
3. Mr. David Afolayan Supervisory Councilor Ile-Ire
4. Mr. Funsho Adetoro Supervisory Councilor Share IV
5. Ganiyu Olarenwaju Supervisory Councilor Igbaja II

ILORIN EAST LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Abudlkadir Bayo Secretary Magaji-Are I
2. Alhaji Taiye Magaji Supervisory Councilor Maya/Ile-Apa
3. Alhaji Jimoh Abdulsalam Supervisory Councilor Apado
4. Buhari Abubakar Supervisory Councilor Gambari I
5. Alhaji Mustapha T. Mustapha Supervisory Councilor Magaji-Are II

ILORIN SOUTH LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Alhaji Ganiyu Alaran Secretary Akanbi II
2. Malik Abdulakeem Supervisory Councilor Akanbi I
3. Hajia Adeola Zainab Ibrahim Supervisory Councilor Akanbi III
4. Hajia Idrees Hakeemat Kemi Shola Supervisory Councilor Okaka I
5. Hassan Taiye Alaya Supervisory Councilor Balogun Fulani II

ISIN LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Hon. Raheem Adekunle Awoyemi Secretary Oke-Aba
2. Prince Raphael Ogundun Supervisory Councilor Isanlu II
3. Mr. Muritala Yusuf Gbolahan Supervisory Councilor Oke-Onigbin
4. Mr. Onishola Samuel Femi Supervisory Councilor Olla
5. Mr. Yinka Adewoye Supervisory Councilor Ijara

KAIAMA LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Hon. Salihu Sadiq Yakub Secretary Kaiama I
2. Hon. Adamu Bio Sabi Supervisory Councilor Gwanara
3. Hon. Sadi Baba Ahmed Supervisory Councilor Bani
4. Safiya Jibril Supervisory Councilor Kaiama III
5. Abdullahi Usman Baba Supervisory Councilor Wajibe

MORO LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Ahmed Abdur-Rasaq Secretary Megida
2. Hon. Abdulrasaq Ajagbe Supervisory Councilor Eji
3. Joseph Aweda Supervisory Councilor Lanwa
4. Lukman Olowookere Supervisory Councilor Shao
5. Hadi Abdul-Kabir Supervisory Councilor Jehunkunnu

OFFA LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Ibikunle Olabisi Waheed Secretary Ojomu Central
2. Tajudeen Raji Balogun Supervisory Councilor Essa A
3. Alhaji Kehinde Keji Supervisory Councilor Shawo South East
4. Isiaka Hakeem Shina Supervisory Councilor Igbogun
5. Rasheed Ibrahim Supervisory Councilor Ojomu Central B

OYUN LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Samsondeen Olakunle Babatunde Secretary Ojoku
2. Olanrewaju Akeem Opeyemi Supervisory Councilor Inaja/Aho
3. Salawu Yinka Tunde Supervisory Councilor Igbonna
4. Mrs. Abigail A. Bola Adisa Supervisory Councilor Ijagbo
5. Umar Ismail Oluwatoyin Supervisory Councilor Ikotun

PATIGI LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Emmanuel Landu Secretary Kpada III
2. Usman Adam Yakubu Supervisory Councilor Lade III
3. Idris Nnamasa Amina Supervisory Councilor Patigi II
4. Alfa Musa Ellah Supervisory Councilor Patigi IV
5. Umar Madiwu Abubakar Supervisory Councilor Kpada I

OKE-ERO LOCAL GOVERNMENT
S/N NAME POSITION WARD
1. Hon. Anthony Idowu Secretary Ayedun
2. Olarewaju Elizabeth Tayo Supervisory Councilor Ekan
3. Sunday Agboola Supervisory Councilor Iloffa
4. Femmi Samuel Owoso Supervisory Councilor Odo-Owa I
5. Sunday Awoyemi Supervisory Councilor Idofin/Odo-Ashe
NAMES OF LOCAL GOVERNMENT SECRETARIES/SUPERVISORY COUNCILORS Reviewed by Unknown on February 12, 2018 Rating: 5

No comments:

All Rights Reserved by National Moonlight © 2015 - 2017
Powered By Schoolsbrochure, Designed by visualhives

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.